پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

مبانی فیزیولوژی جانوری، برای المپیادی‌ها و دانشجویان

جِی. جی. ساکس شاعر کلاسیک آمریکایی در شعری آورده است که شش مرد نابینا در پی کشف شگفتی فیل بودند. نفر اول به پهلوی فیل دست زد و دیواری را تصور کرد، دومین نفر با در دست گرفتن عاج فیل به یاد نیزه افتاد. مرد سوم که خرطوم فیل را لمس کرده بود، گمان برد که مار است. در این میان مرد چهارم که پای فیل را در دست داشت با خود اندیشید که باید درخت باشد. پنجمین نفر با لمس گوش فیل، حدس زد که بادبزن است، و نفر آخر با گرفتن دم فیل طنابی را در ذهن مجسم کرد. منظور ساکس این بود که تنها راه درک موضوعی پیچیده، بررسی آن از زوایای گوناگون است.

یادگیری فیزیولوژی همانند این شعر نیازمند تحقیق از جنبه‌های مختلف علوم مانند فیزیک، شیمی، ریاضی، مهندسی، ژنتیک، زیست‌شناسی سلولی، اکولوژی و تکامل است. مفهوم دیگری که از این شعر برداشت می‌شود و مرتبط با فیزیولوژیست‌ها نیز هست، این حقیقت است که حتی غیرعادی‌ترین ویژگی‌های جانوران از بسیاری جهات ملموس و آشنایند. در واقع این مردان نابینا درک کاملی داشتند. پهلوی فیل واقعاً مشابه دیوار است، خرطومش شبیه مار حرکت می‌کند، عاج آن همانند نیزه کاربرد دارد و دُم آن نیز به طناب شباهت دارد. در اغلب موارد، فیزیولوژیست‌ها برای درک ساختار و عملکرد جانوران، از بررسی هم‌ساختاری در جانوران مختلف و نیز مقایسه آن‌ها با ساختارهای مکانیکی استفاده می‌کنند. یکی از شگفتی‌های فیزیولوژی، یگانگی در عین گوناگونی است یعنی حتی غیرمعمول‌ترین صفات موجودات از برخی جهات بسیار مشابه یکدیگرند.

کتاب «مبانی فیزیولوژی جانوری» در دو جلد تجدید چاپ شده است. این کتاب تالیف «کریستوفر د.مویز» و «پاتریشیا م.شولت» است و توسط «آمنه رضایوف»، «آمنه زارع چاهوکی»، «زهرا شیرازی زند» و «سید پیمان مقدسی» ترجمه شده است.

جلد اول جلد دوم
خرید با 10% تخفیف خرید با 10% تخفیف

بخش اول این کتاب به این موضوع اختصاص دارد که چگونه فرآیندهای مولکولی و سلولی، زیربنای فیزیولوژی را ایجاد می‌کنند. همان‌طور که جانور از واحدهای سلولی به وجود آمده است، فیزیولوژی نیز از واحدهای مولکولی و سلولی ساخته شده است.

کلاود برنارد، پدر علم فیزیولوژی مدرن در کنار دستیارانش

در فصل اول، علم فیزیولوژی معرفی می‌شود و در مورد منشأ تنوع از دیدگاه فیزیولوژی بحث می‌شود. فصل دوم اساس عملکرد سلولی را مرور می‌کند: تأثیر نیروهای شیمیایی و فیزیکی بر عملکرد فیزیولوژیک و پایه‌های بیوشیمیایی و زیست‌شناختی سلولی. هر چند بسیاری از این اصول سلولی، در میان گیاهان، قارچ‌ها و جانوران، یکسان‌اند، ولی به سه علت عمده عملکرد سلول‌های جانوری از دیگر یوکاریوت‌ها مجزاست: ارتباط‌های سلولی، عضلات و نورون‌ها. در فصل سوم راه‌های پیچیده ارتباط سلول‌ها و بافت‌های جانوری با یکدیگر مورد بررسی قرار گرفته است. نورون‌ها (فصل چهارم) و سلولهای عضلانی (فصل پنجم) فقط در جانوران وجود دارند و پایه همه سیستم‌های فیزیولوژیک هستند. در دو فصل آخر این بخش نقش این سلولهای منحصر به فرد جانوری در سیستم‌های پیچیده فیزیولوژیک بررسی شده و به ویژه نحوه عملکرد این سلول‌ها و چگونگی پیدایش تنوع در خصوصیات آن‌ها در طول تکامل مورد بحث قرار گرفته است.

 

جلد اول جلد دوم
خرید با 10% تخفیف خرید با 10% تخفیف

گروه بندی کتاب ها