پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

ویراستار هم به نویسنده و ناشر کمک می‌کند هم به خواننده

 

روز چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه در ایام برگزاری سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نشست «ویراستار، پیش‌برنده یا بازدارنده؟» با حضور فریبرز مجیدی، ایرج ضرغام، جعفر همایی، هومن عباس‌پور و بهنام رمضانی‌نژاد به‌عنوان دبیر نشست در محل سرای اندیشه کمیته علمی و فرهنگی برگزار شد.

 

بزرگترین اشتباه نویسنده این است که فکر کند اثرش به ویرایش نیاز ندارد


آقای ایرج ضرغام، مدیر عامل موسسه فرهنگی فاطمی در صحبت‌های خود گفت: من به‌عنوان ناشر و نه به‌عنوان ویراستار از زاویه‌ای دیگر به نشر و ویراستاری می‌پردازم. من مجبورم از زاویه عملیاتی و اینکه جایگاه ویراستار در نشر کجاست صحبت کنم. تردیدی نیست که نویسنده برای خلق یک اثر اعم از اینکه ادبی، هنری یا علمی باشد باید مدت زیادی وقت صرف کند. اما نویسنده ممکن است این تصور را داشته باشد که وقتی نسخه اول کارش به پایان می‌رسد فکر کند که این نسخه کامل و آماده نشر است. ولی اینطور نیست. طبیعی است که این متن اشکالاتی داشته باشد و خود نویسنده متوجه این نقصان نباشد. این اتفاق ممکن است برای هر نویسنده یا مترجم، هرچقدر هم صاحب تجربه باشد پیش بیاید و اینگونه خطاها اجتناب‌ناپذیر است. اینجاست که اهمیت و ضرورت ویرایش مطرح می‌شود.
 
ایشان در ادامه با بیان اینکه ویرایش و ویراستاری یکی از مهمترین بخش‌های یک موسسه انتشاراتی است و شامل انواع ویراستاران از جمله ویراستار محتوایی، ویراستار صوری و نمونه‌خوانی است به تعریف انواع ویراستاری پرداخت و گفت: نقش ویرایش و کار ویراستاری در تولید یک اثر بسیار پررنگ و پراهمیت است. وقتی کتابی بی‌غلط، منسجم و روان منتشر می‌شود، از یک طرف سبب اعتبار نویسنده و ناشر می‌شود و از طرف دیگر خواننده چنین کتابی از خواندن آن لذت می‌برد که این تاثیر فراوانی در فروش نسخه‌های بیشتری از کتاب دارد. در نتیجه ویراستار هم به نویسنده و هم به ناشر و هم به خواننده کتاب کمک می‌کند.

پولی که ناشر بابت ویرایش پرداخت می‌کند نوعی سرمایه‌گذاری است


وی در ادامه گفت: بزرگترین اشتباه نویسنده این است که فکر کند اثرش به ویرایش نیاز ندارد و بزرگترین اشتباه ناشر این است که برای ویرایش اثر به اندازه کافی سرمایه‌گذاری نکنند. دلیل آن هم این است که پولی که ناشر بابت ویرایش پرداخت می‌کند به نوعی هم سرمایه‌گذاری مادی و هم معنوی است.

 

برای مشاهده خبر کامل این نشست در سایت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اینجا کلیک کنید.

 

گروه بندی کتاب ها