پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

نسخۀ الکترونیک کتاب «مدخل شعر معاصر فارسی (1392-1285)» از طریق اپلیکیشن و سایت فیدیبو در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

نسخۀ الکترونیک کتاب «مدخل شعر معاصر فارسی (1392-1285)» از طریق اپلیکیشن و سایت فیدیبو در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. اپلیکیشن فیدیبو برای مطالعۀ قانونی کتاب الکترونیک و صوتی بر روی موبایل، تبلت و رایانۀ شخصی طراحی شده‌استانتشارات فاطمی بنا به درخواست علاقه‌مندان این کتاب که به تازگی منتشر شده است، نسخۀ الکترونیک کتاب را در فیدیبو قرار داد. برای دیدن اطلاعات کتاب در فیدیبو اینجا را کلیک کنید.

کتاب «مدخل شعر معاصر فارسی (1392-1285)» کوششی برای معرفی منسجم و نظام‌مند شعر فارسی در یک قرن اخیر است. شهریار خسروی ضمن عبور از کلیشه‌های رایج، روایتی از شعر معاصر  ایران به دست می‌دهد که اساس آن را ایده‌ها و مفاهیم موجود در شعر و نقد ادبی معاصر ایران و نسبت آن‌ها با یک‌دیگر برمی‌سازد. 

ابتدا «روایت معیار»، شعر معاصر ایران معرفی و نقد شده است. سپس با اصلاح روایت رسمی و معیار، روایت جدیدی عرضهشده که هم مبتنی بر دادهها  و شواهد تاریخی  و هم مبتنی بر دیدگاهی منسجم است. این اثر یک جریان‌شناسی توصیفی و مفهومی از شعر معاصر ایران است که در پایان، گزارشی  تاریخی از شعر معاصر ایران هم به آن افزوده شده است.  

مزیت کتاب حاضر آن است که «شعر معاصر» را منحصر در«شعر نو» ندانسته و به انواع شعر قدمایی در دورۀ معاصر نیز می‌پردازد. همچنین کتاب تصویری از تحولات شعر معاصر، پس ازانقلاب اسلامی هم ترسیم کرده‌ است که در اغلب آثار دیگر مغفول مانده است.

همچنین، تمرکز این کتاب بر معرفی ایده‌های موجود در شعر معاصر بوده‌ است. یعنی، بر خلاف معمول، به‌جای «شاعران»، «مفاهیم» مورد توجه قرار گرفته‌اند. بر روی جلد این کتاب عکس «ستاره‌های شعر معاصر» را نمی‌بینیم. به همین دلیل، در این مختصر به همان میزان با نام منتقدان ادبی برخورد می‌کنید که با نام شاعران؛ زیرا منتقدان، دست‌کم به اندازۀ شاعران، حامل ایده‌های شعری بوده‌اند.

گروه بندی کتاب ها