پنجشنبه ۱۳۹۷/۵/۲۵
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

چرا آواز می‌خوانی زنجره?، به فهرست کلاغ سفید راه یافت

کتابخانه‌ مونیخ آلمان مانند سال‌های گذشته، ۲۰۰ اثر راه‌یافته به کاتالوگ فهرست کلاغ سفید را اعلام کرد. در این فهرست از ميان 38 زبان زندۀ دنيا، پنج کتاب از ایران به چشم می‌خورد. كتاب چرا آواز می‌خوانی زنجره?، نوشته بابک صابری و تصویرگری نگین احتسابیان موفق شد به فهرست 2017 كلاغ سفيد كتابخانه مونيخ راه پيدا كند. اين كتاب، پيش‌تر نيز يكي از آثار منتخب راه‌یافته به مسابقۀ تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۱۷ از سوی ایران بود.

چرا آواز می‌خوانی زنجره?، عاشقانه‌اي زيبا و فانتزي است كه بر اساس گفتگوي زنجره و مرد دوره‌گرد شكل گرفته است. آوازه‌خواني دوره‌گرد رازهايش را به زنجره‌اي مي‌گويد، و در اين گفتگو هر دو به احساسات مشابه هم پي مي‌برند. گويي هرجاي دنيا كه باشي، چه انسان باشي و چه حيوان، باز هم از عشق خرسند مي‌شوي و به هيجان مي‌آيي و خشم و تنهايي و دلتنگی آزارت مي‌دهد. در تمام داستان، پيوندي ظريف بين دنياي انسان‌ها و حيوانات برقرار مي‌شود. «چرا آواز می‌خوانی زنجره؟»، داستان دوستي‌ها و همدلي‌هاست.

تصويرسازي كتاب با تلفيق هنر شرقي و غربي و با استفاده از رنگ‌هايي زنده و متنوع، دنيايي هيجان‌انگيز خلق مي‌كند. دنيايي خيالي و سرشار از آرامش و همدلي، گربه‌هايي كه دست بر گردن انسان‌ها مي‌اندازند و خرگوش‌هايي كه همپاي انسان‌ها گوش به جادوي موسيقي مي‌سپارند.

کتابخانۀ بین‌المللی جوانان مونیخ (International Youth Library)، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کتابخانه‌هاي دنياست که مجموعه عظیمی از ادبیات کودکان و نوجوانان همه كشورهاي جهان و به زبان‌هاي مختلف در خود جای داده است. اين كتابخانه پس از پايان جنگ جهاني دوم در سال 1949 از سوي یلا لپمن، مؤسس دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان، و بنیان‌گذار روز جهانی کتاب کودک، تأسيس شد. هدف از تأسیس اين كتابخانه تشویق و پرورش ذوق کودکان و نوجوانان سراسر جهان از طریق ترویج عادت به مطالعه است و علاوه بر برگزاري همایش و فرصت‌های مطالعاتی برای محققان کشورهای مختلف، در پاييز هر سال نمایشگاه بین‌المللی کتاب‌های کودکان و نوجوانان را به مدت پنج هفته برگزار می‌کند.

بنا بر سنت كتابخانه مونيخ، هرسال متخصصان برجستۀ ادبيات كودك، كتاب‌هاي منتشرشده از سراسر جهان را انتخاب مي‌كنند و پس از بررسي، بهترين آثار را معرفي مي‌كنند. اين فهرست «كلاغ سفيد» نام دارد و متشكل از 200 كتاب برتر دنيا است كه هريك به‌شيوه‌اي خلاقانه و با نگارش و تصويرگري هنرمندانه به موضوعاتي عام و جهاني مي‌پردازد.

گروه بندی کتاب ها