پنجشنبه ۱۳۹۷/۵/۲۵
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

«خرگوش سياه» در راه است

يك روز آفتابي، خرگوش كوچولو بيرون از لانه‌اش ايستاده و به طلوع خورشيد نگاه مي‌كند. اما او تنها نيست؛ يك خرگوش سياه بزرگ مدام او را تعقيب مي‌كند. خرگوش کوچولو با تمام قدرت مي‌دود تا پنهان شود. اما خرگوش سیاه همه جا دنبال اوست: پشت درخت‌ها و حتي هنگام عبور از عرض رودخانه.

خرگوش کوچولو ترسيد.

 با صدای بلند گفت: «از اينجا برو خرگوش سياه!»

 اما خرگوش سياه اصلاً تکان نخورد و هيچ‏جا نرفت.

خرگوش کوچولو دوید. اما خرگوش سیاه درست پشت سر او بود. خرگوش کوچولو تندتر دوید.

او درحالي‏که پشت درخت قايم شده بود با خودش فکر کرد که خرگوش سياه اينجا نمي‏تواند من را پيدا کند!

 اما وقتی‌که از پشت درخت بيرون آمد... خرگوش سياه درست روبه‌روی او ايستاده بود!

 

كتاب «خرگوش سياه»، با ترجمه مرضيه بابازاده‌ خامنه از سوي كتاب طوطي (بخش كودك و نوجوان انتشارات فاطمي) منتشر مي‌شود. نويسنده و تصويرگر كتاب، فيليپا لدرز است. فیلیپا لدرز دانش‌آموخته رشته طراحی گرافیک، تصویرگری و انیمیشن است و در حال حاضر به‌عنوان سازندۀ فیلم متحرک (کارتون) و تصویرگر آزاد فعالیت مي‌كند. کتاب «خرگوش سیاه» اولین کتاب تصویری او است.

در این کتاب تصویری، داستان خرگوش کوچك بی‌باکی روايت مي‎شود كه موجود جديدي به زندگي‌اش وارد شده که معلوم نیست دوست است یا دشمن. اين همراه ناشناخته و مرموز همه جا حضور دارد، البته به‌جز در جنگل سياه و تاريك. كودكان معمولاً داستان‌هاي رازآميز را دوست دارند و نويسنده نيز موفق شده به‌شيوه‌اي رازآلود و با لحني طنزآميز دوستي و همراهي با سايه‌ها را روايت كند. به اين ترتيب كه داستان هرگز به حضور سايه اشاره مستقيم نمی‌کند اما كودك به‌راحتی می‌تواند بفهمد كه خرگوش سياه همان سايه است.

نويسنده با طرح داستاني ساده، مفهوم سايه، مقياس‌ها و همچنين اندازه‌هاي متفاوت را توضيح می‌دهد. تصاوير جذاب كتاب كه بسيار شبيه فضاي كارتوني است به كودكان كمك مي‌كند تا ترس خرگوش را بدون ايجاد فضايي رعب‌آور درك كنند. اين كتاب تصويري براي كودكان 3 تا 6 سال مناسب است.

مرضیه بابازاده متولد ۱۳۶۳ تهران، دانش‌آموخته مترجمی زبان آلمانی از دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی و کارشناسی ارشد فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه علامه طباطبایی است. وي تاكنون در زمينه ادبیات کودکان و نوجوانان، تحقیق و پژوهش در حوزه ادیان برای کودکان و بازنویسی ادبیات کهن برای کودکان امروز فعاليت داشته است.

گروه بندی کتاب ها